GK News 2 - шаблон joomla Видео
Вхід
Оновлено 1:26 PM, лют. 4, 2020
Стрічка:
Законопроекти, що допоможуть Україні зупинити війну
Народний депутат, секретар комітету ВР з питань нацбезпеки та оборони Іван Вінник Народний депутат, секретар комітету ВР з питань нацбезпеки та оборони Іван Вінник

Державна допомога сім’ям загиблих в АТО міліціонерів збільшиться зі 119-ти до 609-ти тисяч гривень. За це парламент проголосував 13 лютого - зараз законопроект відправлено на підпис Президенту України. Підвищено зарплатню військовим. Депутати також працюють над змінами до Кримінального кодексу. Про те, які актуальні нововведення підготувала Верховна Рада, «Правовому Простору» розповів народний депутат, секретар комітету ВР з питань нацбезпеки та оборони Іван ВІННИК.

Військова техніка: не купувати у країни-агресора

- Іване Юлійовичу, наскільки ефективними, на Вашу думку, є рішення, прийняті Верховною Радою у 2015 році? Чи на часі ці законопроекти?

- Якщо в цілому згадати всі рішення, прийняті Верховною Радою восьмого скликання на підтримку безпеки і оборони, то вони дуже важливі.Ми скасували позаблоковий статус України. І внесли відповідні зміни до закону України «Про основи національної безпеки України».

Ми прийняли дуже потужнийбюджет, який передбачає значне збільшення фінансування в секторі безпеки і оборони.

Також, щодо роботи Верховної Ради в 2015 році, то, перш за все, я хотів би зазначити, що важливі закони прийматимуться вже сьогодні, 10 лютого. Це законопроекти 1694 і 1695, головна мета яких - можливість заміни російських комплектуючих в українській (військовій техніці – ред.) на іноземні аналоги. Поясню: у нас є БТР-80 - найбільш вживаний бронетранспортер, який використовується під час АТО. На ньому стоїть російський двигун УТ-2. Колись цей двигун виготовлявся і в Україні, на Мелітопольському заводі «Південьдизель». Але підприємство вже багато років не працює. Єдина країна для придбання запчастин - це Росія. Однак сьогодні вона визнана країною-агресором. Зрозуміло, за останні півроку нічого офіційно не постачалося, не завозиться. А все, що потрапляє до країни, завозиться незаконно.

Ми будемо голосувати законопроект, який звільняє складові товарів оборонного призначення від ПДВ, мита і навіть акцизів. Щоб мотивувати український військово-промисловий комплекс переходити на іноземні двигуни, трансмісії, шассі. Це зокрема дасть відповідь на питання, чому глохнуть БТРи в бою, чому наші хлопці гинуть. На військовій техніці будуть стояти німецькі, американські, китайські запчастини та двигуни - набагато якісніші і надійніші, ніж російські. І тим більше, нам не потрібно буде нічого більше купувати у країни-агресора.

Мобілізовані за призовом = соціально захищені?

- У Вас є кілька законодавчих ініціатив щодо соціального захисту міліціонерів - учасників АТО та членів їх родин. Розкажіть, будь ласка, детальніше.

- Хоча ці ініціативи безпосередньо і не стосуються сектору безпеки та оборони, тим не менш, мотивуючим фактором для нашого суспільства є те, що хлопці, які сьогодні мобілізовані за призовом, їхні родини, їхнє життя - соціально захищені.

По-перше, я є автором законопроекту 1364, яким пропонується прирівняти виплати родинам загиблих міліціонерів у розмірі 500 мінімальних заробітних плат до тих, що виплачуються родинам загиблих міліціонерів, які перебували у складі Збройних Сил. Раніше держава виплачувала різні суми в залежності від кольору форми. Це некоректно і неправильно.

Ростуть і зарплати в зоні АТО, і відповідальність посадовців

- Які з прийнятих новоствореною Верховною Радою законопроектів/законодавчих норм покликані зняти/зменшити соціальну напругу в суспільстві?

-  Приміром, той же закон 1525: якщо людину мобілізували за призовом до Збройних Сил України, то за нею зберігається робоче місце, виплачується заробітна плата впродовж усього періоду мобілізації. Якщо ж людина укладає договір на контрактну службу, вона має можливість отримувати дві заробітні плати. Тобто, таку саму заробітну плату, яку вона отримувала, коли її мобілізували, плюс заробітну плату за контрактом у професійній армії.

Також, якщо молода людина пішла на строкову службу за призовом, за нею зберігається робоче місце і виплачується середня заробітна плата. Якщо був мобілізованийприватний підприємець, то він не буде сплачувати єдиний соціальний внесок.

Якщо ви зараз зробите запит до Міноборони, скільки отримують наші хлопці, які знаходяться в зоні АТО, то зрозумієте, що заробітні платизначно зросли. Мінімальна заробітна плата рядового в зоні АТО, складає 6,5 тисяч гривень. Ті, хто обіймає керівні посади (наприклад, командуючий бригадою), отримують близько 20 тисяч гривень. Якщо порівняти з середнім рівнем заробітної плати в Україні, то хлопці, які захищають наші кордони, сьогодні, дійсно, отримують гідну заробітну плату. Окрім того, Президент і Прем’єр-міністр окремим указом ввели додаткові бонусні виплати за підбитий танк, реактивну систему залпового вогню, військового автомобіля тощо.

Окрім того, щоб зняти соціальну напругу в суспільстві, ми вводимо дуже потужну відповідальність керівників та посадових осіб за постачання і матеріально-технічне забезпечення нашої армії. У парламенті скоро буде зареєстровано законопроект (за моїм співавторством разом з Сергієм Пашинським), який вводить нову статтю в кримінальний кодекс – «саботаж». Поясню: приміром, є державне оборонне замовлення. Якщо воно виконане невчасно, не в повному обсязі або тільки частково, це стає предметом кримінального розслідування за статтею «саботаж». Конкретний приклад: у нас є Житомирський бронетанковий завод, керівник якого розукомплектував 79 БМП. Його притягнули до відповідальності за статтею «шахрайство». Однак, чи мав від на меті вкрасти гроші? А може він хотів підірвати головні засади національної безпеки і оборони, ослабити державу? Так от, при звинуваченні за статтею «саботаж», спочатку будуть розслідувати мету, з якою були розукомплектовані танки чи БМП. Якщо слідство не знайде складу злочину, не доведе, що керівник мав на меті підірвати головні засади нашої безпеки і оборони, то злочин перекваліфікують за легшою статтею, наприклад, «шахрайство». За саботаж передбачено до 12-ти років ув’язнення. І ніяких застав, ніяких пом’якшуючих заходів у вигляді домашнього арешту - тільки під варту. Тобто, будь-яке зловживання на підприємстві оборонного комплексу вищими посадовими особами спочатку будуть розслідувати за статтею «саботаж». Умисел вкрасти гроші - це вже шахрайство, а злочин по необережності - службова недбалість. Але навіть до звинувачення у службовій недбалості ми вводимо зараз обтяжуючу обставину, яка передбачає у будь-якому випадку конкретний строк. Ніяких умовних покарань, нічого іншого не буде.

Це дуже серйозно, і ми будемо розповідати про це суспільству. Тому що люди мають знати: зараз високий рівень відповідальності покладено не лише на тих, хто йде в армію. А й на керівників підприємств, які - умисно чи неумисно – недбало ставляться до своїх обов'язків.

Право на приватність обіцяють не обмежувати

- Якщо ми вже заговорили про Кримінальний кодекс… Як Ви ставитеся до такої норми як негласні слідчі дії проти ухилення від служби? Наскільки запропоновані обмеження права на приватність є обґрунтованими, виправданими?

-  Хочу зауважити, що деякі ЗМІ безвідповідально тлумачать цей законопроект мого авторства. Поясню: є військовозобов'язані, а є військовослужбовці. Це дві різні категорії громадян. Військовозобов'язані - це люди, які, наприклад, отримали повістку, але ще не з'явилися до військкомату. Вони можуть не стати військовослужбовцями, приміром, за станом здоров'я. Норми цього закону в жодному випадку не стосуються цієї категорії. Негласні слідчі дії стосуються виключно військовослужбовців по трьох статтях, якими регулюються злочини, що здійснюють саме військовослужбовці. Це статті 407, 408, 409 (самовільне залишення військової частини або місця служби, дезертирство, ухилення від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом – ред.).

Тож, подібні слідчі дії можна застосовувати тільки до військовослужбовців, а не до військовозобов’язаних громадян – і це слід чітко розділяти.

- Тобто, у людини, яку тільки призвали і яка ухиляється від служби не мають права, наприклад, прослуховувати телефон?

- Дійсно, сьогодні є проблеми з військовослужбовцями, тому що російська пропаганда дуже потужно працює проти України. Багато зрадників підбурюють людей не йти до військкомату. Стосовно саме цих осіб вищезгадані слідчі дії і застосовуються. По окремих статтях - дуже серйозних, особливо тяжких, таких як державна зрада - вже відбувається розслідування. Цим переважно опікується Служба безпеки України. Але по відношенню до військовозобов'язаних такі дії не застосовуються.

Повноваження на негласні слідчі дії – норма не нова

- А як щодо наділення керівників військових установ у зоні АТО повноваженнями проводити за дорученням слідчого негласні слідчі дії? Прокоментуйте, наскільки тут можна забезпечити незалежність, неупередженість керівників військових установ?

- Уявіть ситуацію: затримано сепаратиста, диверсанта, наприклад. Затримала частина, що знаходиться на передовій. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, вони мають на це право. Але наступне, що вони мають зробити - доставити затриманого до правоохоронного органу для того, щоб слідчий провів першочергові слідчі дії і (за погодженням з прокурором) звернувся в суд, щоб обрати міру запобіжного заходу. Тобто, окрема група військовослужбовців має полишити передову, поїхати за 100 кілометрів, приміром, туди, де знаходяться відповідні органи, де є працюючий суд - привезти  диверсанта. А якщо ситуація на передовій не дає такої можливості? Слід дати їм можливість самим провести першочергові слідчі дії: затримати, допитати, передати відповідні документи, подання на процесуального керуючого прокурора, у той суд, який обере запобіжний захід і дозволить тримати підозрюваного під вартою вже у розрядженні частини. Це нормально. І ця норма, між іншим, існувала й існує: у дипломатичних представництвах, на повітряних та морських суднах, де капітан судна може самостійно проводити першочергові слідчі дії. Адже, якщо судно - в океані чи в морі, як капітан може запросити туди прокурора чи міліціонера? Він може самостійно обмежити пересування злочинця, погодити з процесуальним керуючим, що з ним робити.

- Які з Ваших законодавчих ініціатив, що були відхилені нардепами, у разі їх прийняття, могли би вплинути на ситуацію?

-  У мене була поправка до законопроекту 1762. Він вводить термін "гауптвахта" - це обмеження волі військовослужбовця, який знаходиться у військовій частині і порушив дисциплінарний статут, терміном від 10-ти до 15-ти діб. Будь-яке обмеження волі в Україні передбачає участь у процесі прокурора. Я, власне, пропонував наступне: у разі, якщо командири будуть застосовувати таку дисциплінарну міру як утримання під вартою військовослужбовця (а це фактичне обмеження волі людини), у цьому має обов'язково брати участь процесуальний керуючий, тобто структура, яка спостерігає за діями, правильністю цього запобіжного заходу. Але парламент відхилив цю пропозицію. Подивимось, як ця норма працюватиме, що покаже досвід і, можливо, ще раз запропонуємо ввести її.

Кого бережуть як рідкість, і хто служитиме на півроку довше

- З приводу призову на строкову служу педагогів і науковців. Чому депутати вирішили не призивати лише педагогів і науковців, які проживають у селах?

-  До речі, 9 лютого, з цього приводу ми подали законопроект, за яким педагогів з міст призивати також не будуть. Чоловіків педагогів і науковців у нас, дійсно, небагато. Треба мотивувати їх іти у ці професії. Тому ми повністю звільняємо від призову за мобілізацією цю категорію осіб. Відповідний законопроект буде в парламенті, я сподіваюсь, вже в четвер, 19 лютого.

(Увага! Педагоги і науковці мають право на відстрочку лише від призову на строкову військову службу. Але їх можуть призвати на військову службу під час мобілізації у випадку, якщо вони не матимуть права на відстрочку з інших передбачених законом підстав - ред.).

-  Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким збільшено термін строкової служби до 18-ти місяців для осіб без вищої освіти. Водночас, ті, хто має вищу освіту, служитимуть 12-ть місяців. Якими аргументами керувалися депутати, приймаючи це рішення?

- Потрібно, щоб наші військовослужбовці проходили потужну підготовку. Зараз війна набуває технологічних аспектів, використовується високотехнологічна зброя, яку Україна вже сьогодні почала виготовляти та імпортувати. Цю зброю слід освоїти, вивчити сучасні методи ведення бою. Враховуючи, що призову у нас взагалі не було (ми відновили його), то, в принципі, такі терміни є нормальними. Тим більше, ми пропорційно, у якості балансу, вводимо соціальний захист впродовж тих 18-ти місяців: за людиною зберігатиметься місце навчання (якщо це заочна форма) або місце роботи. За рахунок бюджету буде виплачуватися середня заробітна плата. Всі обмеження ми балансуємо мотивацією. Не можна тільки «закручувати гайки» - слід пропонувати й компенсатори.

Психологічна служба – на етапі створення

- Останні кілька місяців люди, які перебувають в зоні АТО, потребують психологічної допомоги – про це говорять і волонтери, і самі військові, і їх рідні. Які кроки робить Верховна Рада для того, щоб системно вирішити цю проблему?

- Президент України два тижні тому видав указ, що стосується підвищення якості мобілізації, заходів соціального захисту мобілізованих (указ № 40/2015 «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році» - ред.). Декілька пунктів цього документа дають доручення про забезпечення психологічного захисту і переселених осіб, і військовослужбовців, які повертаються із зони АТО, отримали поранення. У тому числі створюються відповідні підрозділи у Збройних силах України і підрозділи в системі Міністерства охорони здоров'я. Раніше цієї служби не існувало – вона на етапі створення.

Думаю, у Верховній Раді незабаром буде низка законопроектів з цього приводу. У противному випадку, Комітет ВРУ з питань національної безпеки та оборони втрутиться у справу і обов’язково порушить питання соціального захисту військовослужбовців.

Довідка
У Центрах правової інформації та консультацій у Херсонській, Волинській, Харківській, Київській та Чернігівській областях надається безоплатна правова допомога військовослужбовцям, учасникам АТО та членам їх родин.
Консультації проводяться в рамках проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.